Jak wyczyścić drukarkę

Czystość waszego drukującego urządzenia istotnie wpływa na jakość jego pracy, a nawet na jakość wydruku, ponieważ jeśli do lady podającej trafią pozostałosci atramentu, to nowe wydruki już w żaden sposób nie będą wyglądać reprezentatywnie. Więc jeśli naprawdę doceniacie swoją pracę i chcecie, żeby końcowy etap was zadowalał, powinniście wiedzieć o tym, jak dobrze zadbać o drukarkę.(Po przeczytaniu tego artykułu, zalecamy, aby przeczytać dcp-j315w)

Podpowiedzi

1. Przed rozpoczęciem czyszczenia, zapoznajcie się z instrukcją obsługi drukarki oraz zaleceniami producenta w tej sprawie.
2. Nie zaczynajcie czyścić, jeśli wasza drukarka jest podłączona do lokalnej sieci lub podłączona do elektrycznej sieci, ponieważ może was porazić prąd.
3. Nie należy używać środków czyszczących i płynów, które nie są zalecane dla tego typu sprzątania.
4. Nie zapominajcie, że woda może utrafić do systemu drukującego i zaszkodzić urządzeniu.
5. Nie wolno rozpylać płynu czyszczącego do drukarki, lepiej jest umieścić go ręcznikiem lub szmatką.

Materiały

Należy wykorzystywać odpowiednie materiały, ponieważ przez eksperymenty możecie stracić dużo pienięzy albo nawet całkiem zepsuć drukarkę. Większość fachowców doradza unikać środków czyszczących zawierających alkohol i inne szkodliwe substancje. Do czyszczenia drukarki należy przygotować: tkaninę, która nie zostawia włosków lub specjalną gąbkę do czyszczenia na mokro i sucho, płyn do mycia i aerozol. W razie, jeśli to wszystko masz, można rozpocząć.

Właściwie czystka

Ten proces zależy od rodzaju drukarki (atramentowa czy laserowa), jej rozmiaru (standardowa czy pełnowymiarowa drukarka) oraz od tego, gdzie zaśmieciła się drukarka.

Drukarka atramentowa

Dla codziennego czyszczenia wystarczy po prostu wytrzeć wszystkie powierzchnie wilgotnym ręcznikiem czy tkaniną, włączając lady dla papieru i podajnik oraz rolkę, po to, żeby zetrzeć kurz,włosy czy sierść (jeśli macie zwierzaka) oraz inne śmiecie, które mogą stać się przyczyną przyszłych zakłóceń. Jeśli przy druku na kartkach pojawiają się plamy czy smugi, to oznacza, że należy oczyścić wewnętrzne części drukarki.
Należy usunąć pozostałości atramentu zewsząd, gdzie mogą one przypadkowo się pojawić: zaczynając od rolki i kończąc na kartridżu czy drukującej główce. Możecie po prostu wytrzeć nadmiar atramentu na nich, a następnie wyczyścić dysze. Nie zapomnijcie wytrzeć do sucha wszystkie elementy przed podłączeniem drukarki do sieci!

Drukarka laserowa

Po wyłączeniu urządzenia od sieci pozwólcie jemu postać pewny czas po to, żeby się ochłodziło, a następnie możecie spokojnie odłączyć lady. Następnie wyjmijcie kartridż i umieścicie go na zawcześnie przygotowanym papierze lub tkaninie. Potem oczyście otwór na toner za pomocą suchej szmatki, która nie pozostawia po sobie włosków. Dalej przetrzyjcie lusterko drukarki. To należy czyścić specjalnie przeznaczoną do tego szczoteczką, inaczej możecie zaszkodzić drukarce. Po tym przeprowadźcie standardowe czyszczenie: przetrzyjcie kurz, usuńcie pozostałości atramentu, papieru i tak dalej. Odrazu po ukończniu prac czyszcących, ulokujecie tonerowy kartridż na właściwe miejsce.

Jeżeli potrzeba wam wyczyścić dużą drukarkę, nie będziecie w stanie tego zrobić tylko z płynem do czyszczenia i ścierkami, ze względu na konstrukcje takiej drukarki. I właśnie dlatego, gdy będziecie mieli do czynienia z drukarką wielkoformatową, należy skorzystać z odkurzacza komputerowego. Jednak, sam odkurzacz musi być podłączony nie do sieci - ze względu na ryzyko uszkodzenia części drukarki prądem elektrycznym .
Możecie chronić drukarkę przed uszkodzeniem, jeżeli będziecie ją systematycznie czyścić. Lecz w jakimkolwiek wypadku należy pamiętać jeszcze i o czyszczeniu drukującej główki i dysz, zwłaszcza, jeśli nie korzystaliście z drukarki przez dłużczy okres czasu.Tak że jeśli niedawno wróciliście z wyjazdu służbowego, pamiętajcie, że przed tym, jak przystąpicie do druku, warto oczyścić dysze. Aby dowiedzieć się więcej o czyszczeniu wnętrza, zapoznajcie się z «Jak oczyścić dysze drukarki».

Aby poprawić jakość naszych usług, korzystamy z plików cookies. Więcej o cookies dowiesz się tutaj