Jak drukować bezpiecznie

Bezpieczeństwo –jest to jeden z czynników, który martwi wielu ludzi, jednak każdy ma swój sposób rozumienia pojęcia bezpieczeństwa. Dla niektórych ważne jest, aby być pewnym o to, że są wykluczone możliwości takich zakłóceń i uszkodżeń jak: zacinanie papieru, przegrzanie, palenie się drukarki lub zwarcia. Dla innych bardzo ważne jest mieć pewność, że ich dane, różne informacje są zabezpieczone od przekazania oraz że obce osoby nie będą mogli uzyskać do nich dostępu. To wszystko jest bardzo ważne zwłaszcza przy zarządzaniu małej firmy, lub jeśli chodzi o niezabezpieczone dane. Obie kwestie warte są rozpatrywania, ale dany artykuł będzie poświęcony poradom jak chronić urządzenie przed nieuprawnioną ingerencją osób trzecich.

Ale najpierw zobaczmy o jakich zagrożeniach Państwo powinni pamiętać. Z reguły wszystko zależy od rodzaju drukarki i jej lokalizacji.


Dlaczego urządzenia wielofunkcyjne są bardziej podatne na nieautoryzowaną interwencję?

Podczas korzystania z wielofunkcyjnego urządzenia, korzystacie z dodatkowych funkcji, które są w nim przedstawione. Jednakże, działają one także w taki sposób, że urządzenie staje się bardziej podatne na włamanie, o ile pojawiają się możliwości dla osób zainteresowanych w kradzieży jakiegoś badania, projektu lub raportu biznesowego. Takie kombinacje można zrobić na kilka sposobów: np., jeśli włamujemy się do wewnętrznej pamięci drukarki, aby przechwycić informację, pobrać przechowywane dane lub zrobić zły żart wysyłając pliki do faksowania, drukowania lub całkowicie zmienić ustawienia drukarki. Wszystko to można zrobić nawet bez zbliżania się do Państwa komputera lub urządzenia wielofunkcyjnego. Jeśli korzystacie z urządzenia z wbudowaną pamięcią, to powinni Państwo pamiętać, że wszystkie dokumenty, które wysyłacie do wydrukowania, zeskanowane obrazy, a nawet faksy, które zostały wysłane, są przechowywane akurat tam, czyli we wbudowanej pamięci. Tak więc, jeśli ktoś jest zdecydowany zdobyć wasze pliki z danymi, może on z łatwością podłączyć się do pamięci, lub po prostu ukraść samą drukarkę. Nie bardzo miło to słyszeć, prawda?

Jeszcze bardziej zdumiewające brzmi to, że dane mogą zostać przechwycone, zanim dotrą do drukarki. Może to się zdarzyć, jeśli wielu użytkowników korzystają z tej samej sieci, a obce osoby mogą do niej się połączyć. Jednym z rozwiązań tego problemu może być zmiana hasła lub utworzenie listy ograniczonego dostępu (nalerzy zwrócić się do osob z serwisu lub sprawdzić w instrukcji czy urządzenie posiada taką opcje), która będzie określać użytkowników, którzy mogą korzystać z sieci. Jeśli drukarka obsługuje połączenia Wi-Fi lub drukowanie przez Internet, to pojawiają się inne zagrożenia, poniewaz nawet jeśli drukarka jest zabezpiczona hasłem, to nic nie pomoże, gdyż dane nie są szyfrowane podczas przesyłania i mogą zostać przechwycone. Aby rozwiązać ten problem, należy skonfigurować zakodowane połączenie lub użyć bezpiecznego protokołu internetowego (https).

Dlaczego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce?

Wydaje się, że drukarka może być umieszczona w dowolnym miejscu, w którym może ona się zmieścić. Rzeczywiście, w celu rozwiązania problemu organizacji rozmieszczenia w przestrzeni, producenci produkują urządzenia ze wszystkimi mozliwymi rodzajami połączeń – w celu możliwości podłączania się do drukarek z każdego miejsca i odległości, chociaż może to być niebezpieczne. Eksperci zalecają umieszczać drukarki na widocznych przestrzeniach, dzięki którym można będzie obserwować proces drukowania. I odwrotnie, jeśli nie będziecie mieć oka na swoje dokumenty, może to doprowadzić do wypłynięcia informacji. Dlatego przy wyborze miejsca dla drukarki, warto pamiętać, że powinne ono być bezpieczne oraz dostępne dla użytku tylko dla was i określonej grupy osob – wszystko po to, aby zapobiec dostępu obcych osób do konfidencyjnych plików.

Istnieje wiele oprogramowań i pułapek, które pomogą Państwu zabezpieczyć wasze osiągnięcia, ale jeśli dokumenty z którymi pracujecie potrzebują konkretnej ochrony, to najlepiej zwrócić się do specjalisty.

Aby poprawić jakość naszych usług, korzystamy z plików cookies. Więcej o cookies dowiesz się tutaj