Drukarki 3D: jeszcze jedno urządzenie rozrywkowe czy “złota rączka”?

Słyszałeś o drukarkach 3D? Jeśli uważasz, że jest to urządzenie do otrzymywania obrazów 3D, to nie całkiem rozumiesz pomysł. Drukarka 3D - maszyna, która wykorzystuje nakładanie kolejnych warstw. A mówiąc po ludzku, to urządzenie tworzy obiekty trójwymiarowe na podstawie plików cyfrowych. Te stałe obiekty są tworzone poprzez nakładanie kolejnych warstw specjalnych materiałów. Materiał zależy od celu. Obecnie istnieją trzy podstawowe sposoby korzystania z tych drukarek 3D.(Po przeczytaniu tego artykułu, zalecamy, aby przeczytać brother dcp-j315w)

Produkcja

Drukarki 3D są powszechnie używane do celów projektowych. Stosuje się je na przykład do tworzenia szkiców trójwymiarowych: inżynierowie tworzą plik cyfrowy,  następnie wybierają materiał (zazwyczaj jest to tworzywo sztuczne lub metal), po czym rozpoczyna się proces tworzenia obiektu. Oprócz wzornictwa przemysłowego, architektury, tworzenia szkiców, drukarki 3D są wykorzystywane w produkcji biżuterii, obuwia, projektowaniu i budownictwie, inżynierii lądowej, przemyśle aerokosmicznym, edukacji, przemyśle  motoryzacyjnym i tak dalej.

Przemysł spożywczy

Cukiernicy i kucharze zaczęli stosować drukarki 3D do produkcji wyrobów cukierniczych. Wykorzstują oni ciekłe produkty: czekoladę i karmel jako farbę dla ich produktów trójwymiarowych. W wyniku tego otzrymują cukierki i ciastka o różnych skomplikowanych wzorach. Wszystko, czego potrzebujesz do drukowania z taką drukarką – to atrament jadalny i specjalne rysunki elektroniczne. Producenci twierdzą, że w najbliższej przyszłości drukarka 3D będzie używana tak samo często, jak kuchenka mikrofalowa.

Medycyna

Fakt, że technologie 3D są stosowane w stomatologii, nikogo nie zadziwi. Trudno sobie wyobrazić, ale mogą być wykorzystywane również w chirurgii (do modelowania 3D) dla rekonstrukcji tkanek, narządów lub operacji technicznych. Oczywiście, ostatnie dwie wymienione dziedziny dopiero są kształtowane, ale już można stwierdzić, że są to bardzo obiecujące kierunki.

Jak widać, możemy używać druku nie tylko dla rozrywki, ale także w najistotniejszych dziedzinach naszego życia. Firma INKSYSTEM dostarcza materiały do wydrukowania czegokolwiek do zabawy, w celach zarobkowych, lub dla badań naukowych.

Aby poprawić jakość naszych usług, korzystamy z plików cookies. Więcej o cookies dowiesz się tutaj