Czy naprawdę Epson troszczy się o nas?

Nie tak dawno temu firma Epson rozpoczęła produkcję drukarek Ink Tak z powiększonym pojemnikiem dla atramentu. Brzmi obiecująco i chcę się powiedzieć coś w stylu: "Chcę to juz teraz". Lecz tę drukarkę będzie trudno dostać, i teraz wyjaśnimy dlaczego. Wszystko zaczęło się 2011 roku, kiedy firma Epson postanowiła zarobić jeszcze więcej i rozpoczęła produkcję drukarek modeli L.(Po przeczytaniu tego artykułu, zalecamy, aby przeczytać drukarka brother dcp j315w)

Pozycjonowanie firmy

Innymi słowy, urządzenia serii L – to drukarki tylko z jedną funkcją lub urządzenia wielofunkcyjne pod wspólną nazwą Ink Tank Printers z technologią Fast Ink Top-up (FIT), która chroni urządzenie przed wyciekaniem tuszu w czasie transportu, jak również stałe zasilanie atramentem podczas drukowania. Drukarki otrzymały swoją nazwę od nowych powiększonych zbiorników dla atramentu o objętości 70 ml dla każdego koloru. Można porównać tą objętość z wielkością standardowych wkładów, która średnio stanowi 7-14 ml, a następnie obliczyć różnicę. Faktycznie, dla stworzenia nowej serii drukarek wykorzystano nie kartridże, lecz zewnętrzny zbiorniki z atramentem wbudowane w panel drukarki i połączone z głowicą za pomocą sprężystej i elastycznej pętli.

Urządzenie posiada niezaprzeczalną zaletę: pojemniki obniżają cenę każdej wydrukowanej strony i gwarantują zwiększenie wydajności o 10 razy. W różnych modelach są różne standartowe zestawy atramentu w opakowaniu: dla Epson L100 i L200 – 3 butelki z czarnym oraz 3 z kolorowym tuszem (po 1 dla każdego koloru), a w opakowaniu dla Epson L800 znajdują się 6 buteleczek z atrementem (po 1 dla każdego koloru). Czyli, odnosimy wrażenie, że Epson dba o użytkownika i chce zrobić proces druku prostszym oraz tańszym. Jednak, to nie jest zupełnie tak.

Co na czym polega tak naprawdę

Ta sytuacja przypomina ruch konia w szachach, tak samo jest na rynku materiałów eksploatacyjnych. Oto co jest grane. Wszystko to przypomina strategie penetracji rynku, ponieważ Ink Tank Printer nie są niczym innym, jak drukarki z zainstalowaną CISS (system stałego zasilania atramentem) tuż na fabryce. A teraz przypomnimy sobie, że Epson jest głównym przeciwnikiem CISS. Nie jest tajemnicą, że wszyscy producenci drukarek większą część dochodów otrzymyją od sprzedaży materiałów eksploatacyjnych, czyli atramentu oraz papieru. W tym czasie firmy innego rodzaju oferują alternatywne materiały eksploatacyjne do Państwa drukarki, takie jak system stałego zasilania atramentem (czyli CISS), kartridże wielokrotnego napełniania, czy nawet wkłady kompatybilne. Takie firmy też nie pozostają bez dochodów, ale również udzielają korzyść i wygodę użytkownikom. Ze względu na to, że alternatywne materiały stają się coraz bardziej powszechne i dostępne, Epson postanowił zmienić swoją pozycję.

Wyżej pisaliśmy, że nie uda się Państwu uzyskać urządzenia z tej serii, ponieważ zostały one przeznaczone do sprzedaży w krajach z rozwiniętym rynkiem materiałów alternatywnych, gdzie Epson już traci swoje pozycje i przewagi. Tak więc, jeśli nie macie krewnych lub przyjaciół w Indii, Indonezji, Malezji, Filipinach, Rosji oraz w niektórych innych krajach, to lepiej dać sobie spokój z nadzieją kupna tej drukarki.

Jak i wszystkie swoje produkty, firma Epson nie zapomniała zabezpieczyć dostęp do drukarki za pomocą specjalnego kodu (kod jest podany na każdej butelce atramentu). Więc jeśli trzeba napełnić zbiornik z tuszem, przed rozpoczęciem drukowania należy wpisać 12-cyfrowy kod dla każdego koloru. Krok ten chroni urządzenie przed wtrącaniem, co na jakiś czas zastanowi sprzedawców alternatywnych materialów nad wymyślaniem sposobu ich wprowadzenia. Także taki krok daje firmie Epson czas potrzebny, aby zakończyć swoje nowe kreacje i rozwiązywać problemy, takie jak częste zatkanie dysz, co wymaga kilku zabiegów czyszczenia głowicy. To wyjaśnia, dlaczego Epson daje tylko pół roku gwarancji i kontynuje testowanie swojego produktu na peryferyjnych rynkach.

Podsumowując warto zauważyć oczywisty fakt – system stałego zasilania tuszem jest bardzo wygodny oraz wydajny jak byśmy go nie nazywali: CISS lub Ink Tank technologia. A działania Epson i ich wpływ na obniżenie ceny drukowania – to jest żywe potwierdzenie tego.

Aby poprawić jakość naszych usług, korzystamy z plików cookies. Więcej o cookies dowiesz się tutaj